Liga Narodów rozegrana w 2023 przyniosła wiele emocji, ciekawych akcji i pasjonujących meczów. Rozegrano sześć turniejów kwalifikacyjnych – w kanadyjskiej Ottawie, japońskiej Nagoyi, holenderskim Rotterdamie, francuskim Orleanie, amerykańskim Anaheim i filipińskim Pasay City. Na ich podstawie do turnieju finałowego rozgrywanego w Gdańsku od 19 do 23 lipca awansowało osiem drużyn. W fazie zasadniczej pierwsze miejsce zajęli Amerykanie, natomiast w turnieju finałowym zwycięstwo odniosła reprezentacja Polski.
Klasyfikacja końcowa:
1. Polska
2. USA
3. Japonia
4. Włochy
5. Argentyna
6. Brazylia
7. Słowenia
8. Francja
9. Serbia
10. Holandia
11. Niemcy
12. Kanada
13. Kuba
14. Iran
15. Bułgaria
16. Chiny
ZAGRYWKA
U wszystkich zespołów, które wystąpiły w Lidze Narodów w 2023 roku przeważała zagrywka typu jump. Wśród drużyn które zagrały w turnieju finałowym najczęściej zagrywkę rotacyjną z wyskoku wykorzystywał zespół ze Stanów Zjednoczonych, u którego stanowiła ona 87% wszystkich wykonanych zagrywek, przy czym ich efektywność tego typu zagrywki wyniosła zaledwie 8%, natomiast zagrywki float była niemal najwyższa i wynosiła 17%. Zagrywkę typu float najczęściej stosowali zaś gracze z Japonii, którzy zagrali 38% zagrywek tego typu, przy czym ich efektywność wyniosła 14%. Najwyższą efektywność zagrywki z wyskoku osiągnęli zawodnicy z Polski (16%) najniższą zaś Argentyńczycy, zaledwie 4%, co było wynikiem o siedem punktów procentowych poniżej średniej efektywności zagrywki tego typu. Średnia efektywność zagywki typu float wynosiła 14%, najsłabiej wykonywali ją Francuzi, którzy osiągnęli tu rezultat o dziewięć punktów procentowych niższy. Najwyższą ogólną efektywność zagrywki wśród czołowej ósemki odnotowali biało-czerwoni i było to 16,5%, zaś najmniej efektywni byli w tym elemencie gracze z Argentyny, które odnotowali tu zaledwie 5%, średnia efektywność wynosiła zaś 12%.
Wśród zespołów z miejsc 9 – 16 najczęściej z zagrywki rotacyjnej z wyskoku korzystali Niemcy u których, stanowiła ona 81% wszystkich wykonanych ich serwisów przy efektywności tego typu serwisu wynoszącej 7%. Najczęściej floatem zagrywali natomiast Chińczycy, u których zagrywka tego typu stanowiła 43%. Średnia efektywność zagrywki drużyn z tej części tabeli wyniosła 9%, średnia efektywność zagrywki typu float była na poziomie 14% zaś jump – 6%. Najefektywniejszą zagrywkę zaprezentowali gracze z Serbii, którzy osiągnęli 14%, najwyższą efektywność zagrywki typu jump w tej grupie odnotowali Irańczycy i była ona na poziomie 20%, zaś floata najlepiej wykonywali Kanadyjczycy osiągając 13%. Najmniejszą korzyść natomiast ten element przyniósł drużynie z Kuby, było to zaledwie 2%, najmniej efektywnie zagrywali oni też floatem gdyż osiągnęli tu efektywność zaledwie o dwa punkty procentowe wyższą. Najmniej efektywną zagrywkę typu jump natomiast zaprezentowali Bułgarzy, którzy odnotowali ujemną nefektywność wynoszącą -4%!
PRZYJĘCIE
Ogólna średnia przyjęcia pozytywnego wyniosła 45%, w szczególności średnia przyjęcia pozytywnego drużyn z czołowej ósemki wyniosła 46%, zaś perfekcyjnego – 23%, natomiast średnia efektywność była na poziomie 34%, przy czym wśród finalistów była ona o dwa punkty procentowe wyższa. Najlepiej w tym elemencie wypadł zespół z Francji, którego przyjęcie pozytywne wyniosło 50%, zaś perfekcyjne – 27%, przy czym tu o punkt procentowy lepsi byli Słoweńcy. Bardzo dobrze przyjmowały również zespoły z trzeciego i siódmego miejsca, które osiągnęły wynik o dwa punkty procentowe powyżej średniej. Najniższy poziom przyjęcia pozytywnego zanotowali Włosi i, było to zaledwie 42%, o punkt procentowy lepiej zaprezentowali się w tym elemencie złoci medaliści VNL 2023. Najwyższą efektywność przyjęcia osiągnęli trójkolorowi i był to wynik o cztery punkty procentowe powyżej średniej, natomiast najniższą gracze Italii odnotowując wynik o osiem punktów procentowych poniżej średniej. Najmniejszą procentową ilość błędów popełnili Słoweńcy, było to 5% przyjmowanych piłek.
Średnia przyjęcia drużyn z miejsc 9 – 16 była o dwa punkty procentowe niższa niż wśród drużyn z czołowej ósemki, identycznie było w przypadku przyjęcia perfekcyjnego. Średnia efektywność ich przyjęcia natomiast była na poziomie 32% co było wynikiem o dwa punkty procentowe niższym niż średnia efektywność ogólna. Najwyższy wynik przyjęcia pozytywnego odnotowali w tej grupie Kanadyjczycy i Bułgarzy, było ono na poziomie średniej pierwszej ósemki. W przypadku przyjęcia perfekcyjnego natomiast najlepiej zaprezentowali się Bułgarzy i Irańczycy, którzy osiągnęli 23%. Efektywność przyjęcia zawodników była najwyższa wśród Holendrów i wynosiła 34% co było wynikiem o dwa punkty procentowe powyżej ich średniej. Najsłabiej w tym elemencie zaprezentowali się gracze z Kuby, których pozytywne przyjęcie znalazło się na poziomie zaledwie 41%, zaś najniższą efektywność odnotowali Persowie i była ona na poziomie 28%, popełnili oni też największą procentową ilość błędów w tym elemencie (9%).
Rozdzielając przyjęcie w zależności od typu zagrywki, średnia efektywność przyjęcia zagrywki typu float wśród drużyn, które zaprezentowały się podczas turnieju finałowego w Gdańsku, wynosiła 58%, zaś zagrywki rotacyjnej – 41%. Zagrywkę pierwszego rodzaju najlepiej odbierali Francuzi, którzy osiągnęli rezultat aż o dziewięć punktów procentowych powyżej średniej, drugi z kolei wynik, osiągnięty przez Słoweńców był już o pięć punktów procentowych niższy od osiągnięcia liderów tej kategorii. Zawodnicy ósmego zespołu VNL 2023 odnotowali też najwyższy procent pozytywnego przyjęcia zagrywki rotacyjnej i było to 44%. Najniższy procent przyjęcia pozytywnego obu typów zagrywki odnotowali Włosi – w przypadku floata było to 50%, zaś w przypadku zagrywki rotacyjnej – 38%. Zagrywkę z wyskoku słabo przyjmowali również Polacy, kończąc rozgrywki z rezultatem 38,5% w tej kategorii.
Najwyższą efektywność przyjęcia typu float osiągnęli zawodnicy ze Słowenii, wynosiła ona 20%, co było wynikiem o pięć punktów procentowych powyżej średniej, natomiast najniższą – Włosi, którzy zanotowali zaledwie 12%. W przypadku zagrywki rotacyjnej najefektywniej wypadły zespół z Francji i Argentyny, które osiągnęły 23%, natomiast najmniej efektywnie Polacy i Słoweńcy, których rezultat wynosił zaledwie 18%, o dwa punkty procentowe poniżej średniej.
Średnia efektywność przyjęcia zagrywki typu float wśród drużyn, które zajęły osiem niższych pozycji, wynosiła 54%, zaś zagrywki rotacyjnej – 39%. Zagrywkę typu float najlepiej w tej grupie przyjmowali Serbowie, którzy osiągnęły wynik aż o sześć punktów procentowych powyżej średniej, zaledwie o punkt procentowy słabsi byli Bułgarzy. Natomiast najwyższy pozytywny rezultat przyjęcia pozytywnego zagrywki rotacyjnej osiągnęli Chińczycy, którzy zakończyli rozgrywki na ostatnim miejscu i nie zobaczymy ich w przyszłorocznej edycji VNL. Dogrywali ją oni na poziomie 42%, zaś o punkt procentowy słabsi byli Niemcy. Najsłabszy procent przyjęcia pozytywnego zagrywki typu float zanotowali gracze z Państwa Środka (44%), zaś zagrywki rotacyjnej zawodnicy dziewiątego zespołu Ligi Narodów 2023 (25%), co było wynikiem o cztery punkty procentowych poniżej średniej. Najefektywniej w przyjęciu zagrywki typu float wypadli Kanadyjczycy, którzy osiągnęli 17%, co było wynikiem o dwa punkty procentowe powyżej średniej, natomiast najsłabiej poradzili sobie tu zawodnicy szesnastego zespołu tegorocznej VNL, którzy zanotowali zaledwie 11%. W przypadku zagrywki rotacyjnej najwyższą efektywność osiągnęły zespół z Holandii i Niemiec (19%), natomiast najmniej efektywnie zaprezentował się zespół z Iranu (12%), czyli rezultat o pięć punktów procentowych poniżej średniej.
Najmniej błędów w przyjęciu średnio w secie popełniali Słoweńcy, niewiele słabsze były zespoły z Argentyny i Japonii. Najczęściej mylili się Irańczycy i Bułgarzy. Średnio drużyny występujące w Lidze Narodów w 2023 roku popełniały 1,22 błędu w przyjęciu na set.
DYSTRYBUCJA
Drużyny z miejsc 1-8 posyłały na lewe skrzydło średnio 41% piłek, najczęściej wykorzystywali je Słoweńcy którzy posłali tam 48% piłek. Najmniej z czwartej strefy atakowali gracze zespołów z szóstego i ósmego miejsca i było to trzy punkty procentowe poniżej średniej. Na prawe skrzydło posyłanych było średnio 30% piłek, z czego 17% do pierwszej linii. Najczęściej z tej opcji korzystali Brazylijczycy i Argentyńczycy, którzy do pierwszej linii posłali 19% piłek, zaś ogólnie przez prawe skrzydło wyprowadzili odpowiednio 34% i 30% akcji. Z drugiej linii najczęściej korzystali Francuzi i Canharinos posyłając tam 16%, zaś łącznie na tę stronę boiska wystawili odpowiednio 34% i 31% piłek. Najrzadziej z prawego skrzydła korzystali gracze ze Słowenii (26%), którzy przez większośc rozgrywek stosowali system gry na trzech przyjmujących. Z drugiej linii natomiast najmniej atakowali Argentyńczycy, było to zaledwie 11% akcji. Przez środek najwięcej akcji wyprowadziły zespoły z Ameryki Południowej,, które posłały tam 21% piłek, co było wynikiem o dwa punkty procentowe powyżej średniej. W najmniejszym stopniu z tej opcji korzystały gracze z siódmego zespołu VNL, w których wykonaniu było to 16% akcji. Z gry przez szóstą strefę najczęściej korzystali Amerykanie, przeprowadzając w ten sposób 11% akcji, co było wynikiem o trzy punkty procentowe powyżej średniej. Z kolei najmniej piłek posłali tam zawodnicy zespołu z piątego miejsca, którzy tę opcję wykorzystywali jedynie w 5% przypadków.
Wśród zespołów z miejsc 9-16 grę z lewego skrzydła w największym stopniu wykorzystywały Kanadyjczycy, którzy posłali tam 47% piłek, co było o cztery punkty procentowe powyżej średniej dla tych zespołów. Średnia piłek posłanych na prawe skrzydło wynosiła 32%, przy czym średnio 18% akcji granych było przez drugą strefę. Najczęściej w ten sposób akcje rozwiązywali Irańczycy, które atakowali z prawego skrzydła w 20% akcji, najrzadziej natomiast Chińczycy, którzy posłali tam 16% piłek. Z drugiej linii najczęściej atakowali gracze z Kraju Tulipanów, którzy wystawili tam 17% piłek, zaś najrzadziej Niemcy u których to rozwiązanie stanowiło jedynie 11% wszystkich prób. Ogólnie najwięcej akcji przez prawe skrzydło zagrali Holendrzy (37%), najmniej natomiast gracze z Państwa Środka (28%). Środkiem zdecydowanie najczęściej grali Niemcy, którzy zagrali tam 23% piłek, co było wynikiem o sześć punktów procentowych powyżej średniej. Najrzadziej z tej opcji korzystał dziesiąty zespół Ligi Narodów, który zagrał tam jedynie 15% piłek. Atak z szóstej strefy najczęściej stosowali Kubańczycy (9%), zaś najrzadziej – gracze z Holandii (4%) akcji, przy czym średnia wszystkich zespołów wynosiła 6% akcji.
W końcówkach setów drużyny z miejsc 1-8 posyłały na lewe skrzydło średnio 42% piłek, najczęściej wykorzystywali je Polacy którzy posłały tam aż 49% piłek, najrzadziej zaś Brazylijczycy wyprowadzając w ten sposób 33% akcji. Na prawe skrzydło posyłanych było średnio 32% piłek, z czego 19% do pierwszej linii. Najczęściej z tej opcji korzystali Canarinhos, którzy do pierwszej linii posłały 23%, zaś ogólnie było to aż 41%.korzystali oni też najczęściej z drugiej linii, gdzie ich rezultat był wynikiem o pięć punktów procentowych niż średnia wszystkich zespołów z czołowej ósemki. Najrzadziej z drugiej strefy atakowali Francuzi (14%), zaś z pierwszej Argentyńczycy (zaledwie w 8% akcji!). Przez środek najwięcej akcji wyprowadzili gracze piątej i szóstej drużyny Ligi Narodów 2023, którzy posłali tam 19%, co było wynikiem zaledwie o punkt procentowy powyżej średniej. W najmniejszym stopniu z tej opcji korzystali Japończycy i Polacy, w których wykonaniu było to 16% akcji. Z szóstej strefy zdecydowanie najczęściej atakowali gracze z USA, przeprowadzając w ten sposób 15%, co było wynikiem aż o osiem punktów procentowych powyżej średniej. Z kolei najmniej piłek posłali tam Argentyńczycy, którzy tę opcję wykorzystywały jedynie w 2% przypadków.
Wśród zespołów z miejsc 9-16, powyżej 20 punktu, grę z lewego skrzydła w największym stopniu wykorzystywali Kanadyjczycy, którzy posyłali tam 50% piłek, co było o cztery punkty procentowe powyżej średniej dla tych zespołów. Najrzadziej grali w ten sposób Irańczycy, u których było to 38% akcji. Średnia piłek posłanych na prawe skrzydło wynosiła tyle samo co w przypadku zespołów z czółowej ósemki, przy czym średnio 18% akcji granych było przez drugą strefę. Najczęściej w ten sposób akcje rozwiązywali gracze z Iranu, którzy atakowali z drugiej strefy 24% piłek, najrzadziej natomiast Chińczycy, którzy posłali tam 14% piłek. Z drugiej linii zdecydowanie najczęściej atakowali Holendrzy, którzy wystawili tam 19% piłek, zaś najrzadziej Niemcy u których to rozwiązanie stanowiło jedynie 8% wszystkich prób. Ogólnie najwięcej akcji przez prawe skrzydło zagrali zawodnicy z dziesiątego zespołu VNL 2023 (41%), najmniej natomiast zawodnicy ostatniego zespołu tego turnieju (26%). Środkiem najczęściej grali Niemcy i Irańczycy, którzy posłali tam 20% piłek, co było wynikiem o cztery punkty procentowe powyżej średniej. Najrzadziej z tej opcji korzystali gracze z Holandii, którzy zagrali tam jedynie 10% piłek w końcówkach. Atak z szóstej strefy najczęściej stosowali zawodnicy z Chin (6%), zaś najrzadziej – zawodnicy z Iranu (3%) akcji, przy czym średnia wszystkich zespołów wynosiła 5% akcji.
Gra przez lewe skrzydło u drużyn grających w Lidze Narodów w 2023 roku stanowiła pomiędzy 33% a 50% akcji. Ogólna średnia rozwiązywanych w ten sposób akcji wynosiła 42% i 44% po 20 punkcie. U większości zespołów wykorzystywanie lewego skrzydła rosło w końcówkach setów. Największy wzrost można było zaobserwować u Polaków i Niemców, u których wynosił on sześć punktów procentowych. Najbardziej zauważalny spadek natomiast można było zaobserwować u Amerykanów i Irańczyków, gdzie różnica wynosiła -5%. Średnie wykorzystanie lewego skrzydła wzrosło po 20 punkcie o dwa punkty procentowe.
W połowie zespołów rosło również wykorzystywanie gry przez prawe skrzydło w końcówkach setów, zaś wśród pięciu drużyn – zmalało. Największy wzrost akcji wyprowadzanych przez prawe skrzydło można było zaobserwować u Brazylijczyków, gdzie było to aż siedem punktów procentowych. Natomiast najbardziej znaczący spadek wystąpił u Kanadyjczyków wynosił on trzy punkty procentowe. Średnia akcji wyprowadzanych z prawego skrzydła wzrosła o punkt procentowy w końcówkach setów w stosunku do ogółu.
W przypadku gry przez środek w zdecydowanej większości przypadków nastąpił spadek wykorzystania tej opcji po 20 punkcie. Najbardziej znaczące zmniejszenie wykorzystania tej opcji wystąpiło u Holendrów, spadło ono bowiem o cztery punkty procentowe. Natomiast najbardziej wzrosło ono u Irańczyków i u Słoweńców, odpowiednio o trzy i dwa punkty procentowe. Średnie wykorzystanie środkowych wynosiło odpowiednio 18% oraz 17% akcji.
Jedynie u Amerykanów wystapił wzrost ataku z szóstej strefy w końcówkach setów (o trzy punkty procentowe), wśród pozostałych zespołów ilość akcji wyprowadzanych w ten sposób malała, lub zatrzymała się na tym samym poziomie. Najbardziej zmniejszyła się ilość procentowa akcji wyprowadzanych ze środka drugiej linii u Włochów i Kubańczyków, gdzie spadek ten wynosił pięć punktów procentowych.
SKUTECZNOŚĆ ATAKU
Średnia skuteczność ataku zespołów z tegorocznej Ligii Narodów wyniosła 49%, przy czym średnia zespołów z pierwszej óśemki była o punkt procentowy wyższa, a drugiej – o punkt procentowy niższa. W ataku po przyjęciu średnia skuteczność wyniosła 52%, wśród drużyn z czołowej ósemki była ona wyższa o dwa punkty procentowe natomiast pozostałej ósemki niższa o dwa punkty procentowe. Zdecydowanie najniższa była średnia skuteczność ataku po negatywnym przyjęciu, w przypadku pierwszej ósemki było to 40%, natomiast pozostałej – 37%, zaś średnia ogólna wynosiła 38%. Najskuteczniej zespoły kończyły swoje akcje po freeballu osiągając odpowiednio 60% i 54%, przy średniej ogólnej wynoszącej 57%. Co ciekawe w ataku po obronie zespoły z pierwszej i drugiej części tabeli uzyskały identyczną średnią skuteczność wynoszącą 40%.
Najwyższą skuteczność w ataku osiągnęli Japończycy, i było to aż 54%, złoci medaliści byli o dwa punkty procentowe słabsi, zaraz za nimi z podobnym wynikiem znaleźli się Brazylijczycy. Średnia skuteczność wynosiła 49%, powyżej niej znalazło się pięć zespołów. Najmniej skuteczni byli Kanadyjczycy i Bułgarzy którzy znaleźli się sześć punktów procentowych poniżej niej.
W pierwszej akcji po przyjęciu najskuteczniejsze były zespoły z trzeciego i szóstego miejsca, które osiągnęły 56%, niewiele mniej skuteczni byli złoci i srebrni medaliści, którzy odnotowały rezultat zaledwie o punkt procentowy niższy. Powyżej średniej, wynoszącej 52% skuteczności znalazło się sześć zespołów. Najsłabiej radzili sobie Irańczycy, których rezulat był na poziomie 48%. W przypadku ataku po negatywnym przyjęciu najskuteczniej wypadli Brazylijczycy, którzy odnotowali 45% skuteczności, Polacy i Francuzi osiągnęli wynik o trzy punkty procentowe niższy. Średnia w tym przypadku wynosiła 38% i poniżej niej znalazło się osiem drużyn. Najmniej skutecznie wypadli tu Kanadyjczycy którzy osiągnęli zaledwie 31%.
W kontrataku najskuteczniejsi byli Japończycy (51%), kolejny wynik osiągnięty przez triumfatorów tegorocznej edycji VNL był już o pięć punktów procentowych niższy. Powyżej średniej wynoszącej 44% znalazło się zaledwie sześć drużyn, co ciekawe srebrni medaliści a także czwarty zespół Ligi Narodów 2023 odnotowały wyniki poniżej niej, powyżej znalazł się natomiast zespół z ostatniego miejsca. Największe trudności ze skutecznym kończeniem kontrataku mieli Bułgarzy (30%) oraz Słoweńcy, którzy osiągnęli rezultat o punkt procentowy wyższy.
Wyodrębniając atak po obronie widzimy, że najskuteczniej wypadli zawodnicy z Kraju Kwitnącej Wiśnii oraz Chin, którzy osiągnęli odpowiednio 45% i 44%. Średnia zespołów wynosiła tu 40%, poniżej niej znalazło się osiem zespołów. Najmniej skutecznie spisały się ponownie drużyny z siódmego i piętnastego miejsca, ich osiągnięcia wyniosły odpowiednio 37% i 33%.
Analizując atak po freeballu można zauważyć, że zdecydowanie najlepszy rezultat odnotowali brązowi medaliści, było to aż 71%, co było rezultatem o czternaście punktów procentowych powyżej średniej oraz o osiem punktów procentowych lepszym od osiągnięcia Serbów, którzy byli drudzy w tej kategorii. Średni wynik wynoszący 57% przekroczyło siedem drużyn. Najsłabiej spisali się Chińczycy, którzy atakowali w takich sytuacjach ze skutecznością 46%.
W końcówkach setów najlepiej radzili sobie Amerykanie, którzy osiągnęli 56% skuteczności, o punkt procentowy słabsi byli Brazylijczycy, zaraz za nimi znaleźli się Niemcy i Argentyńczycy. Średnia skuteczność ataku drużyn po 20 punkcie wynosiła 49%, poniżej znalazło się osiem zespołów. Największe problemy skuteczne zakończenie ataku w końcówkach setów napotkali gracze z Kraju Klonowego Liścia, którzy osiągnęli zaledwie 44%. Co ciekawe złoci medaliści znależli się w tej kategorii o punkt procentowy poniżej średniej.
EFEKTYWNOŚĆ ATAKU
Średnia efektywność ataku zespołów z tegorocznej Ligii Narodów wyniosła 34%, przy czym średnia zespołów z pierwszej óśemki była o trzy punkty procentowe wyższa, a drugiej – o trzy punkty procentowe niższa. W ataku po przyjęciu średnia efektywność wyniosła 37%, wśród drużyn z czołowej ósemki była ona wyższa o cztery punkty procentowe natomiast pozostałej ósemki niższa o sześć punktów procentowych. Zdecydowanie najniższa była średnia efektywność ataku po negatywnym przyjęciu, w przypadku pierwszej ósemki było to 23%, natomiast pozostałej – 19%, zaś średnia ogólna wynosiła 21%. Najefektywniej zespoły kończyły swoje akcje po freeballu osiągając odpowiednio 47% i 39%, przy średniej ogólnej wynoszącej 43%.
Najwyższą efektywność ataku odnotowali Japończycy i Brazylijczycy, wynosiła ona 39%, o punkt procentowy słabsi byli Polacy i Amerykanie. Średnia efektywność wynosiła 34%, powyżej niej znalazło się osiem zespołów. Najniższą efektywność w ataku osiągnęli Irańczycy, było to 29%, zaś Chińczycy i Holendrzy byli jedynie o punkt procentowy lepsi.
W pierwszym side-oucie najskuteczniejsze byli Canharinos, którzy osiągnęły 44%, niewiele mniej skuteczni byli srebrni medaliści, którzy odnotowali rezultat o punkty procentowy niższy, zaraz za nimi znaleźli się złoci i brązowi medaliści VNL 2023. Powyżej średniej, wynoszącej 37% efektywności znalazło się osiem zespołów. Najsłabiej radziłli sobie gracze z Iranu i Chin, których rezultaty były na poziomie 31%. W przypadku ataku po negatywnym przyjęciu również najefektywniejsi byli zawodnicy z Brazylii, którzy odnotowały wówczas 30% efektywności ataku, Bułgarzy, Polacy i Francuzi osiągnęli wynik o punkt procentowy niższy. Średnia efektywność ataku w tym przypadku wynosiła 21% i poniżej niej znalazło się aż dziesięć drużyn. Najmniej skutecznie wypadli tu Kanadyjczycy, którzy osiągnęli zaledwie 12% efektywności, o dwa punkty procentowe lepsi byli Niemcy.
Najefektywniejszym zespołem w kontrataku była Japonia (36%), zaraz za nimi znalazły się Polska z wynikiem, o trzy punkty procentowe niższym. Poniżej średniej wynoszącej 27% znalazło się siedem drużyn. Najniższą efektywność kontrataku odnotowali Bułgarzy (21%) oraz Kubańczycy, którzy osiągnęli rezultat o punkt procentowy wyższy.
Skupiając się na ataku po obronie można zaobserwować, że najefektywniej wypadli brązowi i złoci, którzy osiągnęli 28%, zaledwie o punkt porcentowy słabsi byli Francuzi. Średnia zespołów wynosiła tu 23%, poniżej niej znalazło się siedem zespołów. Najniższą efektywność zanotował ponownie zespół z piętnastego i trzynastego miejsca, ich osiągnięcia wyniosły odpowiednio 12% i 18%.
Wyodrębniając atak po freeballu można zauważyć, że wyraźnie najlepszy rezultat odnotowali Japończycy, było to aż 61% i był to rezultat o dziesięć punktów procentowych wyższy od drugiego zespołu w tej kategorii, którym byli Argentyńczycy. Średni wynik wynoszący 43% przekroczyło dziewięć drużyn. Najsłabiej spisali się Chińczycy, którzy atakowali w takich sytuacjach z efektywnością wynoszącą 28%, o pięć punktów procentowych lepsi byli Holendrzy.
W końcówkach setów najefektywniej radzili sobie Amerykanie, którzy osiągnęli wówczas 45% efektywności, o punkt procentowy słabsi byli Argentyńczycy, o dwa punkty procentowe za nimi znaleźli się natomiast Brazylijczycy. Średnia efektywność ataku drużyn po 20 punkcie wynosiła 34%, poniżej znalazło się osiem zespołów. Największe problemy z efektywnym kończeniem ataku w końcówkach setów napotkali Chińczycy, którzy osiągnęli zaledwie 24%, zaledwie o punkt procentowy efektywniejsi były Kanadyjczycy.
BLOK i OBRONA
Najskuteczniejsi w bloku byli Włosi, którzy jako jedyni osiągnęli średnią wynoszącą powyżej 2,5 bloku na set. Następi byli Argentyńczycy, których średnia byłu już jednak niższa, na poziomie 2,36 bloku na set. Średnio drużyny występujące w Lidze Narodów w 2023 roku zdobyły 2,05 punktu blokiem w secie, powyżej niej znalazła się połowa zespołów. Najmniejszą średnią bloków odnotowali Japończycy, było to zaledwie 1,24 bloku w secie, drudzy od końca Kanadyjczycy osiągnęli średnią już o 0,54 wyższą.
Najlepiej w obronie spisywali się Słoweńcy, którzy jako jedyni podbili średnio powyżej 8 piłek w secie. Dobrze w obronie spisywali się też Włosi i Argentyńczycy, który bronili średnio w przybliżeniu 7,7 piłki w secie. Poniżej średniej wynoszącej 6,58 obron na set znalazło się sześć zespołów. Najsłabiej bronili Chińczycy i Kubańczycy.
BŁĘDY W SECIE
Najmniej błędów popełnili Kanadyjczycy, zaraz za nimi znaleli się Włosi i Irańczycy. Średnia ilość błędów na set wynosiła 6,4 poniżej niej znalazło się dziewięć zespołów. Najczęściej średnio mylili się zawodnicy z Kuby i z Francji.
KRÓTKIE RANKINGI ZAWODNIKÓW
RANKINGI – FAZA ZASADNICZA
Do rankingu byli brani pod uwagę zawodnicy, którzy wykonali powyżej 125 zagrywek, w pierwszej kolejności pod uwagę brana była efektywność zagrywki:
Do rankingu brani byli pod uwagę zawodnicy, którzy przyjmowali co najmniej 145 piłek, w pierwszej kolejności brana była pod uwagę efektywność przyjęcia, następnie najwyższy %przyjęcia pozytywnego i najniższa procentowa ilość błędów:
Do rankingu byli brani pod uwagę zawodnicy, którzy atakowali co najmniej 145 razy, w pierwszej kolejności brana była pod uwagę efektywność ataku, następnie skuteczność i najniższa procentowa ilość błędów:
Do rankingu byli brani pod uwagę zawodnicy, którzy atakowali co najmniej 100 razy, w pierwszej kolejności brana była pod uwagę efektywność ataku, następnie skuteczność i najniższa procentowa ilość błędów:
RANKINGI – TURNIEJ FINAŁOWY
Do rankingu zagrywki byli brani pod uwagę zawodnicy, którzy wykonali powyżej 20 zagrywek, w pierwszej kolejności pod uwagę brana była efektywność zagrywki:
Do rankingu brani byli pod uwagę zawodnicy, którzy przyjmowali co najmniej 40 piłek, w pierwszej kolejności brana była pod uwagę efektywność przyjęcia, następnie najwyższy %przyjęcia pozytywnego i najniższa procentowa ilość błędów:
Do rankingu byli brani pod uwagę zawodnicy, którzy atakowali co najmniej 20 razy, w pierwszej kolejności brana była pod uwagę efektywność ataku, następnie skuteczność i najniższa procentowa ilość błędów:
Do rankingu byli brani pod uwagę zawodnicy, którzy atakowali co najmniej 10 razy, w pierwszej kolejności brana była pod uwagę efektywność ataku, następnie skuteczność i najniższa procentowa ilość błędów: