Liga Narodów rozegrana w 2023 przyniosła wiele emocji, ciekawych akcji i pasjonujących meczów. Rozegrano sześć turniejów kwalifikacyjnych – w tureckiej Antalyi, japońskiej Nagoyi, chińskim Hong Kongu, brazylijskiej Brasylii, tajlandzkim Bangkogu i koreńskim Suwonie. Na ich podstawie to turnieju finałowego rozgrywanego w teksańskim Arlington od 12 do 15 lipca w awansowało osiem drużyn. W fazie zasadniczej pierwsze miejsce zajęły Polki, natomiast w turnieju finałowym zwycięstwo odniosły Turczynki.
Klasyfikacja końcowa:
1. Turcja
2. Chiny
3. Polska
4. USA
5. Brazylia
6. Włochy
7. Japonia
8. Niemcy
9. Serbia
10. Kanada
11. Dominikana
12. Holandia
13. Bułgaria
14. Tajlandia
15. Chorwacja
16. Korea
ZAGRYWKA
U wszystkich zespołów, które wystąpiły w Lidze Narodów w 2023 roku przeważała zagrywka typu float. Wśród drużyn które zagrały w turnieju finałowym najczęściej zagrywkę w rotacyjną z wyskoku wykorzystywały Polki, u których stanowiła ona 28% wszystkich wykonanych zagrywek, przy czym efektywność tego typu zagrywki u nich wyniosła zaledwie 5%, natomiast zagrywki float była niemal najwyższa i wynosiła 26%. Zawodniczki z USA i z Chin zagrywały zaś niemal jedynie floatem. U złotych medalistek Ligi Narodów 2023 zagrywka rotacyjna stanowiła 16% wszystkich wykonanych serwisów, ich efektywność wynosiła aż 36%, natomiast efektywność zagrywki typu float była na poziomie zaledwie 21%. Najwyższą ogólną efektywność zagrywki wśród czołowej ósemki osiągnęły Niemki, które zajęły ósme miejsce w tegorocznej edycji VNL i było to 25%, zaś najmniej efektywne były w tym elemencie Włoszki, które odnotowały tu zaledwie 15%. Średnia efektywność wynosiła 22%, średnia efektywność zagrywki typu float – 24%, natomiast typu jump – 17%.
Wśród zespołów z miejsc 9 – 16 najczęściej z zagrywki rotacyjnej z wyskoku korzystały Dominikanki, stanowiła ona 16% wszystkich wykonanych ich serwisów przy efektywności tego typu serwisu wynoszącej 9%. Średnia efektywność zagrywki drużyn z tej części tabeli wyniosła 21%, średnia efektywność zagrywki typu float była na poziomie 23% zaś jump – 9%. Najefektywniejszą zagrywkę zaprezentowały zawodniczki z Bułgarii, wynosiła ona 28%, osiągnęły one też najwyższą efektywność zagrywki typu float na poziomie 29%. Najmniejszą korzyść natomiast ten element przyniósł drużynie z Korei Południowej, było to zaledwie 16% i tyle samo wyniosła ich efektywność zagrywki typu float. Najmniej efektywną zagrywkę rotacyjną zagrywały Kanadyjki (-10%), zaś najbardziej – Tajki (22%).
PRZYJĘCIE
Ogólna średnia przyjęcia pozytywnego wyniosła 48%, w szczególności średnia przyjęcia pozytywnego drużyn z czołowej ósemki wyniosła 50%, zaś perfekcyjnego – 25%, natomiast średnia efektywność była na poziomie 41%. Najlepiej w tym elemencie wypadł zespół z Brazylii, którego przyjęcie pozytywne wyniosło 58%, zaś perfekcyjne – 31%. Bardzo dobrze przyjmowały również zespoły z drugiego i óśmego miejsca, które osiągnęły wyniki o pięć i cztery punkty procentowe powyżej średniej. Najniższy poziom przyjęcia pozytywnego zaprezentowały Amerykanki, było to zaledwie 42%. Najwyższą efektywność przyjęcia zanotowały Brazylijki i był to wynik o dziewięć punktów procentowych powyżej średniej, natomiast najniższą Amerykanki odnotowując wynik o dziewięć punktów procentowych poniżej średniej. Największą procentową ilość błędów popełniły Chinki, było to 6% przyjmowanych piłek.
Średnia przyjęcia drużyn z miejsc 9 – 16 była o pięć punktów procentowych niższa niż wśród drużyn z czołowej ósemki, natomiast perfekcyjnego – 19%. Średnia efektywność ich przyjęcia natomiast była na poziomie 34% co było wynikiem o cztery punkty procentowe niższym niż średnia efektywność ogólna. Najwyższy wynik przyjęcia pozytywnego odnotowały Tajki, było ono o siedem punktów procentowych powyżej średniej dolnej ósemki. Ich poziom przyjęcia perfekcyjnego był natomiast o sześć punktów procentowych powyżej średniej. Efektywność przyjęcia zawodniczek z Tajlandii również była najwyższa w tej grupie i wynosiła 43% co było wynikiem o dziewięć punktów procentowych powyżej ich średniej. Najsłabiej w tym elemencie zaprezentowały się Bułgarki, których pozytywne przyjęcie znalazło się na poziomie zaledwie 39%, zaś efektywność była na poziomie 27%. Najwięcej błędów procentowo popełniły Chorwatki i było to 8% przyjmowanych piłek.
Rozdzielając przyjęcie w zależności od typu zagrywki, średnia efektywność przyjęcia zagrywki typu float wśród drużyn, które zaprezentowały się podczas turnieju finałowego w Arlington, wynosiła 51%, zaś zagrywki rotacyjnej – 49%. Zagrywkę tego pierwszego rodzaju najlepiej przyjmowały Brazylijki, które osiągnęły wynik aż o siedem punktów procentowych powyżej średniej. Najwyższy pozytywny rezultat przyjęcia pozytywnego zagrywki rotacyjnej osiągnęły natomiast Japonki, które dogrywały ją na poziomie o dwanaście punktów procentowych powyżej średniej. Bardzo dobrze wypadły tu również Turczynki, którze pozytywnie przyjęły 59% zagrywek rotacyjnych posłanych w ich kierunku. Najniższy procent przyjęcia pozytywnego zagrywki typu float odnotowały Włoszki (43%), zaś zagrywki rotacyjnej – Amerykanki (32%).
Najwyższą efektywność przyjęcia typu float osiągnęły zawodniczki z Brazylii, wynosiła ona 51%, co było wynikiem o dziewięć punktów procentowych powyżej średniej, natomiast najniższą – Włoszki, które zanotowały 32%. W przypadku zagrywki rotacyjnej najefektywniej wypadł zespół z Kraju Kwitnącej Wiśnii (55%), natomiast najmniej efektywnie Amerykanki, które osiągnęły 15%, czyli rezultat o dwadzieścia jeden punktów procentowych poniżej średniej.
Średnia efektywność przyjęcia zagrywki typu float wśród drużyn, które zajęły osiem niższych pozycji, wynosiła 45%, zaś zagrywki rotacyjnej – 42%. Zagrywkę tego pierwszego rodzaju najlepiej w tej grupie przyjmowały zawodniczki z Tajlandii, które osiągnęły wynik aż o osiem punktów procentowych powyżej średniej. Natomiast najwyższy pozytywny rezultat przyjęcia pozytywnego zagrywki rotacyjnej osiągnęły natomiast Chorwatki, które dogrywały ją na poziomie 51%. Dobrze zaprezentowały się tu również Dominikanki i Holenderki, które pozytywnie przyjęły 49% zagrywek rotacyjnych posłanych w ich kierunku. Najsłabszy procent przyjęcia pozytywnego zagrywki typu float zanotowały Bułgarki (34%), zaś zagrywki rotacyjnej – Kanadyjki (28%), co było wynikiem o czternaście punktów procentowych poniżej średniej.
Najefektywniej w przyjęciu zagrywki typu float wypadły Tajki, które osiągnęły 44%, co było wynikiem o dziewięć punktów procentowych powyżej średniej, natomiast najsłabiej poradziły sobie tu Bułgarki, które zanotowały 28%. W przypadku zagrywki rotacyjnej najwyższą efektywność osiągnął zespół z Chorwacji (31%), natomiast najmniej efektywnie zaprezentował się zespół z Kraju Klonowego Liścia (9%), czyli rezultat o piętnaście punktów procentowych poniżej średniej.
Najmniej błędów w przyjęciu średnio w secie popełniały Turczynki, niewiele słabsze były Japonki i Brazylijki. Najczęściej myliły się Chorwatki, Koreanki oraz Bułgarki. Średnio drużyny występujące w Lidze Narodów w 2023 roku popełniały 1,08 błędu na set.
DYSTRYBUCJA
Drużyny z miejsc 1-8 posyłały na lewe skrzydło średnio 45% piłek, najczęściej wykorzystywały je Japonki które posłały tam 50% piłek. Na prawe skrzydło posyłanych było średnio 27% piłek, z czego 19% do pierwszej linii. Najczęściej z tej opcji korzystały Turczynki, które do pierwszej linii posłały 24% piłek, zaś ogólnie przez prawe skrzydło wyprowadziły 33% akcji. Z drugiej linii najczęściej korzystały Polki posyłając tam 14%, zaś łącznie na tę stronę boiska wystawiły 32% piłek. Najrzadziej z usług atakującej korzystały Niemki, które anagażowały ją jedynie w 21% akcji. Przez środek najwięcej akcji wyprowadziły Chinki, które posłały tam 26% piłek, co było wynikiem o siedem punktów procentowych powyżej średniej. W najmniejszym stopniu z tej opcji korzystały Amerykanki, w których wykonaniu było to 15% akcji. Z gry przez szóstą strefę najczęściej korzystały Niemki, przeprowadzając w ten sposób 11% akcji, co było wynikiem o trzy punkty procentowe powyżej średniej. Z kolei najmniej piłek posłały tam złote i brązowe medalistki VNL 2023, które tę opcję wykorzystywały jedynie w 5% przypadków.
Wśród zespołów z miejsc 9-16 grę z lewego skrzydła w największym stopniu wykorzystywały Koreanki, które posyłały tam 52% piłek, co było o pięć procent powyżej średniej dla tych zespołów. Średnia piłek posłanych na prawe skrzydło wynosiła 26%, przy czym średnio 20% akcji granych było przez drugą strefę. Najczęściej w ten sposób akcje rozwiązywały Tajki, które atakowały z prawego skrzydła 23%, najrzadziej natomiast Kanadyjki, które posłały tam 17% piłek. Z drugiej linii najczęściej atakowały Bułgarki, które wystawiły tam 11% piłek, zaś zdecydowanie najrzadziej Holenderki u których to rozwiązanie stanowiło jedynie 3% wszystkich prób. Ogólnie najwięcej akcji przez prawe skrzydło zagrały Dominikanki (31%), najmniej natomiast Kanadyjki (22%). Środkiem najczęściej grały Chorwatki, które posłały tam 22% piłek, co było wynikiem o cztery punkty procentowe powyżej średniej. Najrzadziej z tej opcji korzystały Bułgarki, które zagrały tam o cztery punkty procentowe poniżej średniej. Atak z szóstej strefy najczęściej stosowały Holenderki (10%), zaś najrzadziej – Bułgarki (3%) akcji, przy czym średnia wszystkich zespołów wynosiła 6% akcji.
W końcówkach setów drużyny z miejsc 1-8 posyłały na lewe skrzydło średnio 46% piłek, najczęściej wykorzystywały je Japonki które posłały tam 53% piłek. Na prawe skrzydło posyłanych było średnio 28% piłek, z czego 21% do pierwszej linii. Najczęściej z tej opcji korzystały Turczynki, które do pierwszej linii posłały 25%, zaś ogólnie było to 32%. Z drugiej linii najczęściej korzystały Włoszki posyłając tam 14%, zaś łącznie było to 34% piłek, najwięcej spośród wszystkich zespołów. Najrzadziej z usług atakującej korzystały Niemki, które anagażowały ją jedynie w 20% akcji. Przez środek najwięcej akcji wyprowadziły Chinki, które posłały tam 27%, co było wynikiem o dziewięć punktów procentowych powyżej średniej. W najmniejszym stopniu z tej opcji korzystały Włoszki, w których wykonaniu było to 13% akcji. Z gry przez szóstą strefę najczęściej korzystały Chinki, przeprowadzając w ten sposób 11%, co było wynikiem o cztery punkty procentowe powyżej średniej. Z kolei najmniej piłek posłały tam złote i brązowe medalistki VNL 2023, które tę opcję wykorzystywały jedynie w 4% przypadków.
Wśród zespołów z miejsc 9-16, powyżej 20 punktu, grę z lewego skrzydła w największym stopniu wykorzystywały Kanadyjki, które posyłały tam 55% piłek, co było o siedem punktów procentowych powyżej średniej dla tych zespołów. Najrzadziej grały w ten sposób Tajki, u których było to 40%. Średnia piłek posłanych na prawe skrzydło wynosiła 27%, przy czym średnio 21% akcji granych było przez drugą strefę. Najczęściej w ten sposób akcje rozwiązywały Tajki, które atakowały z prawego skrzydła 26%, najrzadziej natomiast Kanadyjki, które posłały tam 15% piłek. Z drugiej linii najczęściej atakowały Dominikanki i Bułgarki, które wystawiły tam 10% piłek, zaś zdecydowanie najrzadziej Holenderki u których to rozwiązanie stanowiło jedynie 2% wszystkich prób. Ogólnie najwięcej akcji przez prawe skrzydło zagrały zawodniczki z Tajlandii (34%), najmniej natomiast Kanadyjki (20%). Środkiem najczęściej grały Chorwatki, które posłały tam 25% piłek, co było wynikiem o dziewięć punktów procentowych powyżej średniej. Najrzadziej z tej opcji korzystały Bułgarki, które zagrały tam jedynie 11% piłek w końcówkach. Atak z szóstej strefy najczęściej stosowały Kanadyjki (8%), zaś najrzadziej – Bułgarki (2%) akcji, przy czym średnia wszystkich zespołów wynosiła 5% akcji.
Gra przez lewe skrzydło u drużyn grających w Lidze Narodów w 2023 roku stanowiła pomiędzy 38% a 53% akcji. Ogólna średnia rozwiązwyanych w ten sposób akcji wynosiła 46% i 47% po 20 punkcie. U większości zespołów wykorzystywanie lewego skrzydła rosło w końcówkach setów. Największy wzrost można zaobserwować było u Niemek, u których wzrost wynosił 7%. Najbardziej zauważalny spadek natomiast można było zaobserwować u Chinek, gdzie różnica wynosiła -4%.
W większości zespołów rosło również wykorzystywanie gry przez prawe skrzydło w końcówkach setów. Największy wzrost akcji wyprowadzanych przez prawe skrzydło można było zaobserwować u Holenderek i Tajek, gdzie było to 5%. Natomiast najbardziej znaczący spadek wystąpił u Chorwatek wynosił on 3%. Średnia akcji wyprowadzanych z prawego skrzydła wynosiła odpowiednio 27% i 28% w końcówkach setów.
W przypadku gry przez środek w zdecydowanej większości przypadków nastąpił spadek wykorzystania tej opcji po 20 punkcie. Najbardziej znaczące zmniejszenie wykorzystania tej opcji wystąpiło u Holenderek, spadło ono bowiem o cztery punkty procentowe. Natomiast najbardziej wzrosło ono u Chorwatek i u Chinek, odpowiednio o 3% i o 1,5% akcji. Średnie wykorzystanie środkowych wynosiło 18% oraz 17%.
Z szóstej strefy również mniej akcji wyprowadzano gdy stan seta przekraczał 20 punkt. Najbardziej zmniejszyła się ilość procentowa akcji wyprowadzanych ze środka drugiej linii u Niemek, gdzie spadek ten wynosił trzy punkty procentowe. Największy wzrost wystąpił natomiast u Chinek, gdzie wynosił on dwa punkty procentowe.
ATAK
Średnia skuteczność ataku zespołów z miejsc 1-8 tegorocznej Ligii Narodów wyniosła 43%, co było wynikiem o trzy punkty procentowe wyższym niż średnia ataku wszystkich zespołów biorących udział w tych rozgrywkach oraz o pięć punktów procentowych wyższą niż średnia skuteczność tego elementu wśród drużyn z miejsc 9 – 16. W ataku po przyjęciu średnia skuteczność wyniosła 43%, wśród drużyn z czołowej ósemki była ona wyższa o cztery punkty procentowe natomiast pozostałej ósemki niższa o trzy punkty procentowe. Zdecydowanie najniższa była średnia skuteczność ataku po negatywnym przyjęciu, w przypadku pierwszej ósemki było to 35%, natomiast pozostałej – 29%, zaś średnia ogólna wynosiła 32%. Najefektywniej zespoły kończyły swoje akcje po freeballu osiągając odpowiednio 47% i 41%.
Najskuteczniejsze były Chinki, które osiągnęły 47%, złote medalistki były o jeden punkt procentowy słabsze, zaś brązowe medalistki – o dwa punkty procentowe niższe. Średnia skuteczność wynosiła 40%, powyżej niej znalazło się dziesięć zespołów. Najmniej skuteczne były Koreanki i Chorwatki które znalazły się odpowiednio osiem i siedem punktów procentowych poniżej niej.
W pierwszej akcji po przyjęciu najskuteczniejsze były Turczynki, które osiągnęły 52%, niewiele mniej skuteczne były srebrne medalistki które odnotowały 50%. Powyżej średniej, wynoszącej 43% skuteczności osiągnęło jedenaście zespołów. Najsłabiej radziły sobie Chorwatki i Koreanki, których rezulaty były odpowiednio na poziomie 32% i 34%. W przypadku ataku po negatywnym przyjęciu najskuteczniej wypadły złote medalistki, które odnotowały 41% skuteczności, Polki osiągnęły wynik o dwa punkty procentowe niższy. Średnia w tym przypadku wynosiła 32% i poniżej niej znalazło się jedynie sześć drużyn. Najmniej skutecznie wypadł tu ponownie zespół z piętnastego miejsca który osiągnął zaledwie 19%.
W kontrataku najskuteczniejsze były Chinki (43%), zaraz za nimi znalazły się Włoszki z wynikiem 42%, o punkt procentowy niższy rezultat osiągnęły Polki i Serbki. Poniżej średniej wynoszącej 37% znalazło się sześć drużyn. Największe trudności ze skutecznym kończeniem kontrataku miały Tajki (30%) oraz Koreanki, które osiągnęły reultat o punkt procentowy niższy.
Wyodrębniając atak po obronie widzimy, że najskuteczniej wypadły zawodniczki z Chin oraz Włoch, które osiągnęły po 40%. Niewiele niższy wynik zanotowały Serbki i Polki, wynosił on 39%. Średnia zespołów wynosiła tu 35%, poniżej niej znalazło się siedem zespołów. Najmniej skutecznie spisały się Tajki oraz Chorwatki, ich osiągnięcia wyniosły odpowiednio 29% i 30%.
Analizując atak po freeballu można zauważyć, że najlepszy rezultat odnotowały zawodniczki z Państwa Środka (52%), a także ze Stanów Zjednoczonych (51%). Średni wynik wynoszący 44% przekroczyło siedem drużyn. Najsłabiej spisały się Koreanki, które atakowały w takich sytuacjach ze skutecznością 31%.
W końcówkach setów najlepiej radziły sobie Chinki, które osiągnęły 47% skuteczności, o punkt procentowy słabsze były Holenderki, zaraz za nimi znalazły się Włoszki. Średnia skuteczność ataku drużyn po 20 punkcie wynosiła 39%, poniżej znalazło się sześć zespołów. Największe problemy skuteczne zakończenie ataku w końcówkach setów napotkały Chorwatki, które osiągnęły zaledwie 31%.
EFEKTYWNOŚĆ ATAKU
Średnia efektywność ataku zespołów z miejsc 1-8 tegorocznej Ligii Narodów wyniosła 29%, co było wynikiem o trzy punkty procentowe wyższym niż średnia efektywność ataku wszystkich zespołów biorących udział w tych rozgrywkach oraz o siedem punktów procentowych wyższą niż średnia skuteczność tego elementu wśród drużyn z miejsc 9 – 16. W ataku po przyjęciu średnia efektywność drużyn z turnieju finałowego wyniosła 28%, wśród drużyn z czołowej ósemki była ona wyższa o pięć punktów procentowych natomiast pozostałej ósemki niższa o pięć punktów procentowych. Zdecydowanie najniższa była średnia efektywność ataku po negatywnym przyjęciu, w przypadku pierwszej ósemki było to 19%, natomiast pozostałej – 12%, zaś średnia ogólna wynosiła 16%. Najefektywniej zespoły kończyły swoje akcje po freeballu osiągając odpowiednio 34% i 25%.
Najwyższą efektywność ataku odnotowały Chinki, wynosiła ona 35%, o dwa punkty procentowe były Polki. Średnia efektywność wynosiła 26%, powyżej niej znalazło się dziesięć zespołów. Najniższą efektywność w ataku osiągnęły Koreanki, było to 14%, zaś Bułgarki było jedynie o punkt procentowy lepsze.
W pierwszym side-oucie najskuteczniejsze były Chinki, które osiągnęły 40%, niewiele mniej skuteczne były złote medalistki, które odnotowały rezultat o dwa punkty procentowe niższy. Powyżej średniej, wynoszącej 28% efektywności znalazło jedenaście zespołów. Najsłabiej radziły sobie Bułgarki i Koreanki, których rezulaty były odpowiednio na poziomie 12% i 15%. W przypadku ataku po negatywnym przyjęciu najefektywniejsze były Polki, które odnotowały wówczas 25% efektywności ataku, Japonki osiągnęły wynik o punkt procentowy niższy. Średnia efektywność ataku w tym przypadku wynosiła 16% i poniżej niej znalazło się jedynie siedem drużyn. Najmniej skutecznie wypadł tu ponownie zespół z czternastego miejsca który osiągnął zaledwie 3% efektywności, o trzy punkty procentowe lepszy był zespół z ostatniego miejsca w tabeli.
Najefektywniejszym zespołem w kontrataku była Polska (28%), zaraz za nimi znalazły się Turczynki i Chinki z wynikiem, o pół punktu procentowego niższym. Poniżej średniej wynoszącej 22% znalazło się sześć drużyn. Najniższą efektywność kontrataku odnotowały Tajki (11%) oraz Koreanki, które osiągnęły reultat o dwa punkty procentowe wyższy.
Skupiając się na ataku po obronie można zaobserwować, że najefektywniej wypadły zawodniczki z Polski oraz Chin, które osiągnęły odpowiednio 27% oraz 25%. Niewiele niższy wynik zanotowały Turczynki i Serbki, wynosił on 24%. Średnia zespołów wynosiła tu 20%, poniżej niej znalazło się sześć zespołów. Najniższą efektywność zantowały Koreanki oraz Tajki, ich osiągnięcia wyniosły odpowiednio 12% i 13%.
Wyodrębniając atak po freeballu można zauważyć, że najlepszy rezultat odnotowały Amerykanki (45%), a także zawodniczki z Turcji (39%). Średni wynik wynoszący 30% przekroczyło sześć drużyn. Najsłabiej spisały się Koreanki, które atakowały w takich sytuacjach z efektywnością wynoszącą 11%.
W końcówkach setów najefektywniej radziły sobie Chinki, które osiągnęły wówczas 36% efektywności, o trzy punkty procentowe słabsze były Holenderki, o pięć punktów procentowych za nimi naptomiast Kanadyjki. Średnia efektywność ataku drużyn po 20 punkcie wynosiła 23%, poniżej znalazło się pięć zespołów. Największe problemy z efektywnym kończeniu ataku w końcówkach setów napotkały Chorwatki, które osiągnęły zaledwie 13%, zaledwie o punkt procentowy lepsze były Koreanki.
BLOK I OBRONA
Najskuteczniejsze w bloku były Turczynki, które jako jedyne osiągnęły średnią wynoszącą powyżej 3 bloków na set. Następne były Kanadyjki, którcyh średnia byłu już jednak niemal na poziomie 2,8 bloku na set. Średnio drużyny występujące w Lidze Narodów w 2023 roku osiągnęły 2,34, powyżej niej znalazła się połowa zespołów. Najmniejszą średnią bloków odnotowały Koreanki, było to zaledwie 1,28 bloku w secie.
Najlepiej w obronie spisywały się Japonki, które podbiły średnio 14,14 piłek w secie. Kolejny zespół, czyli Tajlandia, podbił już zaledwie 12,07 piłek w secie. Powyżej średniej wynoszącej 11 obron na set znalazło się siedem zespołów. Najsłabsze były tu Chinki i Włoszki.
BŁEDY
Najmniej błędów popełniły Chinki, poniżej pięciu błędów na set znalazły się jeszcze Japonki. Średnia ilość błędów na set wynosiła 5,3 poniżej niej znalazło się siedem zespołów. Najczęściej średnio myliły się Koreanki i Bułgarki, było to średnio około 6 błędów w secie.
KRÓTKIE RANKINGI ZAWODNICZEK
Do rankingu byli brani pod uwagę zawodnicy, którzy wykonali powyżej 160 zagrywek, w pierwszej kolejności pod uwagę brana była efektywność zagrywki:
Do rankingu brani byli pod uwagę zawodnicy, którzy przyjmowali co najmniej 190 piłek, w pierwszej kolejności brana była pod uwagę efektywność przyjęcia, następnie najwyższy %przyjęcia pozytywnego i najniższa procentowa ilość błędów:
Do rankingu byli brani pod uwagę zawodnicy, którzy atakowali co najmniej 250 razy, w pierwszej kolejności brana była pod uwagę efektywność ataku, następnie skuteczność i najniższa procentowa ilość błędów:
Do rankingu byli brani pod uwagę zawodnicy, którzy atakowali co najmniej 130 razy, w pierwszej kolejności brana była pod uwagę efektywność ataku, następnie skuteczność i najniższa procentowa ilość błędów: