Statystyka- co to jest?

Witajcie! Cieszymy się, że w końcu udało się zacząć prowadzić tego bloga. Nie przypadkowo wybraliśmy termin wakacyjny. Zapytacie dlaczego? Obecnie mamy dosłownie chwilę wolnego czasu pomiędzy sezonami, żeby wszystko dobrze zorganizować. 

Wpisami będziemy się z Wami dzielić nie tylko o statystyce siatkarskiej, planujemy też podejmować tematy związane z organizacją treningu,czy psychologią sportu w siatkówce. Będziemy też poruszać tematy ogólno-siatkarskie. 

Ale dlaczego zdecydowaliśmy się na utworzenie bloga?

Jesteśmy bardzo otwartymi, młodymi ludźmi z pasją, którzy uwielbiają to co robią. Naszymi wpisami chcemy przedstawić Wam nasz punkt widzenia siatkówki bo jak się okazało jest on wzajemnie bardzo podobny. Przy okazji chcemy rozpocząć dyskusję pod wpisami na poruszane w nich tematy. 

We wstępie bardzo się rozpisaliśmy, jednak możemy nasz blog opisać jednym zdaniem, które padło w naszej jednej z wielu rozmów odnośnie założenia bloga:

“My nie chcemy wprowadzić rewolucji, my chcemy przedstawić nasz punkt widzenia”

Statystyka definicja

Statystyka według Encyklopedii Zarządzania pochodzi z łacińskiego słowa “status”, czyli stan rzeczy. Jest to nauka, która zajmuje się metodami badania prawidłowości występujących w zbiorowościach oraz charakteryzowaniem ich za pomocą liczb. Od strony matematycznej teoretyczną i praktyczną podstawą statystyki jest rachunek prawdopodobieństwa.

 I to na tyle jeśli chodzi o twarde definicje wzięte z mądrej literatury 😉

Nawiązanie definicji do statystyki siatkarskiej

Przekładając definicję na prosty język statystyka zajmuje się badaniem jednej lub wielu czynności zapisując to w liczbach. Innymi słowy jest to nauka, która zajmuje się zbieraniem, interpretowaniem i analizą danych liczbowych.  W siatkówce opisujemy każdy kontakt zawodnika z piłką (oraz nie tylko, lecz przejdziemy do tego kiedy indziej) za pomocą specjalnego kodu. Jest on zapisywany w specjalnym programie, a następnie jest przez niego interpretowany, a potem my-statystycy “wyciągamy” interesujące nas raporty najczęściej w postaci liczbowej.

Dlaczego stosujemy ją w siatkówce 

Celem statystyki jest opis rzeczywistości, czyli odpowiedzenie na pytanie jak jest, przeprowadzenie analizy, w celu znalezienia zależności i wytłumaczenia dlaczego tak jest, a także możliwość przewidzenia, z pewnym prawdopodobieństwem, jak będzie. Każdy z tych aspektów jest istotny i znajduje zastosowanie w siatkówce. Pozwala lepiej zobrazować obecną sytuację, a także w pewnym stopniu przewidzieć przyszłość.

W naszej ocenie z roku na rok zwiększa się jakość w klubach młodzieżowych odnośnie zastosowania statystyki w siatkówce. Wykorzystujemy ją na dwa sposoby:

  • Do zwiększenia jakości gry naszych zawodników
  • Do rozpisania/analizy przeciwnika

W ten sposób statystyka przyczynia się do rozwoju zawodnika, poprzez umożliwienie jemu oraz trenerowi lepszego przeanalizowania popełnianych błędów i w konsekwencji zmniejszenie ich ilości, a także pozwala na uzyskanie jak największej wiedzy odnośnie gry przeciwnika.  W rezultacie zwiększa szansę na wygraną zespołu oraz na podniesienie poziomu sportowego poszczególnych zawodników, a co za tym idzie całej drużyny.    Niestety wiele klubów młodzieżowych łapie się w pułapkę rozpisując dokładnie przeciwnika, nie analizując swoich błędnych zagrań. Może dojść do tego momentu, gdzie nie będziemy mogli wykorzystać dokładnej analizy gry przeciwnika, ponieważ nie będziemy umieli się “ustawić” pod przeciwnika, przez nasze błędy. Nawet najlepsze przygotowanie taktyczne nie będzie w stanie pomóc jeżeli zespół będzie przegrywał „sam ze sobą”. 

Możemy zaryzykować stwierdzeniem, że wraz z pracą z coraz starszą grupą wiekową, możemy wykorzystać coraz więcej analizy przeciwnika, a poziom kontroli jakości naszych zawodników może stopniowo spadać (jednak nie może spaść do zera!!!). 

Chodzi tu głównie o to, że dla starszych kategorii możemy wprowadzać bardziej zaawansowane elementy taktyki oraz założenia meczowe. Wiemy również, że starsze kategorie (jeśli mają dobre nawyki) są nauczone techniki, zatem kontrola własnych zawodników juniorskich nie musi być na tym samym poziomie co zawodników młodzika, gdzie zwracamy ogromną uwagę na technikę. Ponadto starsi gracze są bardziej świadomi, potrafią samodzielnie dostrzec i zrozumieć gdzie został popełniony błąd, a także posiadają wiedzę w jaki sposób należy go poprawić. Jednak i tu pomoc w szczególności analizy video bywa nieoceniona. Istotniejsza staje się też z czasem kontrola treningu, żeby zarówno zawodnik jak i trener mogli zaobserwować również w liczbach, jak prezentuje się obecna forma zawodnika i nad którymi elementami w danym momencie należy najbardziej popracować. 

Ważne jest też, aby od wczesnego etapu zawodnicy byli uczeni rozumienia i wykorzystywania przedstawianych im analiz, “czytania statystyk”, rzetelnej oceny własnej gry oraz wykonywania podstawowych (stopniowo rozszerzanych) założeń taktycznych. Wspomaga to rozwój zawodnika, dzięki czemu może on podejmować samodzielnie coraz trafniejsze decyzje, samodzielnie “czytać grę” i odpowiednio reagować na to co dzieje się na boisku. 

Jak widać zakres zastosowań statystyki jest dość szeroki, a przecież analiza siatkarska to nie tylko liczby, w jej skład wchodzi wiele innych elementów (które będziemy tu szeroko omawiać)  jak choćby analiza wideo.  Zatem praca wykonywana przez statystyka bywa dość mozolna, czasochłonna i wymagająca, ale jest niezwykle przydatna. 

Autorzy

VolleyStation | + posts
Website | + posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *