Przypomnienie zasad ogólnych
Wszyscy kibice i gracze przyzwyczajeni są do zasad gry europejskich i ogólnoświatowych. Mówiąc krótko:
- Mecz grany jest do 3 wygranych setów, granych do 25 punktów. Jeśli wynik w meczy jest 2:2 to piąty set, zwany tiebreakiem, grany jest do 15 punktów.
- Libero nie może zagrywać, ani atakować
- W secie trener może dokonać maksymalnie 6 zmian i wziąć 2 czasy
- Każda akcja jest punktowana “pojedynczo”
- Ustawienia drużyny oznaczane są od pozycji rozgrywającego na boisku, czyli jeśli rozgrywający jest w strefie 1, to jest to ustawienie pierwsze, jeśli jest w strefi 6 to mamy ustawienie szóste itd. Zatem rotacje idą w kolejności 1,6,5,4,3,2
USA
Podstawową różnicą jest opisywanie ustawień, gdyż u nich jest to rozpatrywane w taki sposób, że pierwsze ustawienie jest z rozgrywającym na zagrywce, a następnie każde przesunięcie jest liczone jako kolejne ustawienie, czyli gdy rozgrywający znajdzie się w strefie 6, to Amerykanin powie, że zespół znajduje się w ustawieniu drugim!

Może to na początku wywołać lekki zawót głowy, gdy wykorzystujemy do analizy arkusze amerykańskie!
Drugą zasadniczą zmianą zasad jest to, że w Stanach Zjednoczonych libero może zagrywać, zamiast jednego z zawodników, grających na pozycji środkowego!
Ponadto trener może dokonać aż 12 zmian i jeden zawodnik może wchodzić na boisko kilka razy w secie!
Ciekawą różnicą jest też to, że w momencie kiedy piłka dotknie ściany lub sufitu i zostanie na tej samej stronie, to gra jest kontynuowana. Jeżeli piłka zostanie zablokowana i zatrzymana przez elementy konstrukcyjne dachu, gra zostaje przerwana przez sędziego sygnalizującego akcje bez punktu podnosząc przed sobą dwie ręce ze skierowanymi w górę kciukami, natomiast cała akcje się anuluje przez brak możliwości „dogrania” wymiany.
Indie
W Indiach rozgrywana jest między innymi liga RuePrime Volleyball League, rozgrywki trwają miesiąc i charakteryzują się wyjątkowymi zasadami. Zespoły rozgrywają 5 setów do 15 punktów, zwycięzcą meczu zostaje zespół, który wygrał więcej setów. Nie ma gry na przewagi, czyli set kończy się zawsze zdobyciem 15 punktu przez jedną z drużyn. W rezultacie czasem jeden punkt decyduje o zwycięstwie w spotkaniu.
Za zwycięstwo 3-2 i 4-1 zespół dostaje 2 punkty, natomiast zwycięstwo 5-0 nagradzane jest trzema punkatmi. Najciekawsze jest to, że mamy tu akcje punktowane podwójnie! Mowa tutaj o “Super Zagrywce” i “Super Punkcie”.
Super Zagrywka
Jest to as serwisowy zagrany bezpośrednio w boisko, żaden z zawodników przyjmujących jej nie dotyka.
Super Punkt
Jeden raz w secie, przed zdobyciem 12 punktu drużyna może zapowiedzieć iż walczy o Super Punkt. Taka akcja jest wówczas warta dwa punkty. Można zatem zyskać albo stracić podwójnie, co wywołuje dodatkowe emocje i ma znaczący wpływ na wynik gry. Sędzia sygnalizuje taką akcję zataczając ręką w powietrzu szerokie koła i wskazując na zespół który zażądał zwiększenia stawki tej akcji.
Jak widać siatkówka jest różnorodnie definiowana na świecie i wiele można w niej nowego wymyślać i urozmaicać!